Narciarstwo
Historia narciarstwa
Narciarstwo współczesne
Rodzaje nart
Dobór sprzętu
Ubiór
Trasy narciarskie
Bezpieczeństwo na stoku
Kurs narciarski
Stoki i wyciągi
Porady
Kodeks narciarski
Galeria
 
 
 
Informator turystyczna
Miejscowości
Regiony
 
 
 
Polecamy
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
 
 
 
Ogłoszenia Gratis
narciarstwo.net.pl
 
Ubiór – jak nie zmarznąć i jak się nie przegrzać...
 
Wybierając się na stok, trzeba koniecznie zadbać o odpowiedni ubiór, powinien on zabezpieczać przed deszczem, śniegiem, wiatrem i oczywiście zimnem. Nie może jednak powodować nadmiernego pocenia się oraz powinien zapewniać pełną  swobodę ruchów. 
  • Z tego też powodu dla miłośników białego szaleństwa poleca się  kombinezon narciarski, z tzw. "tkanin oddychających" - goretex, sympatex, hydrotex i tym podobnych. Tkaniny te różnią się stopniem nieprzepuszczalności wody do środka i możliwością wydalenia pary (potu) na zewnątrz. Kombinezony te zazwyczaj nie posiadają nic więcej niż membrana z warstwą wierzchnią, więc same w sobie nie są zbyt ciepłe.
  • Do tak zakupionego kombinezonu narciarskiego niezbędnym okaże się polar lub   windstoper. Wyróżniamy trzy grubości polaru: 100, 200, 300. Jako warstwa wewnętrzna bardzo dobrze spełnia swoją rolę polar 200 lub windstoper, który przy ładnej pogodzie może służyć jako kurtka.
  • Nasz ubiór narciarski  powinna wzbogacić odpowiednia bielizna. Tradycyjna bielizna z bawełny nie odparowywuje potu, nasiąka jak gąbka i takie wrażenia pozostaną nam do końca naszego narciarskiego dnia. Dlatego powinniśmy  zaopatrzyć się jeszcze  w bieliznę z tkanin z włókien kanalikowych i rowkowanych. Najbardziej znane to Rhovyl’Up, Rhovyl’On. Materiały te szybko schną, utrzymują ciepło ciała nawet, kiedy są wilgotne i gwarantują użytkownikowi, że nie utopi się we własnym pocie.
  • By nie odmrozić uszu, konieczna jest czapka, tym bardziej, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła. W dzisiejszych czasach można dostać prawie wszystko, więc czapka może wyróżniać nas z tłumu oraz nadać nam wesoły i oryginalny styl.
  • Na ręce powinniśmy założyć rekawice. Tutaj również polecamy rzeczy wykonane z tkanin oddychających. Ale czy mają to być rękawice jedno czy pięciopalczaste, wybór należy do państwa.
  • Kompletując strój, wyposarzamy się w gogle. Musimy uważać by zakupić takie, których szkła nie parują. Gogle są nieodzowne, gdy pada śnieg lub wieje silny wiatr. Narciarze używają najchętniej tych o żółto-czerwonej barwie szkieł, ponieważ dają one bardzo dobry kontrast przy silnie świecącym słońcu i znacznym zachmurzeniu a nawet przy sztucznym oświetleniu.
Źródło informacji: www.skizy.pl
 
 
 
                                                              Copyright right © 2008 Wiktor Zajkiewicz - www.opony.net